Woreczki sensoryczne – zastosowanie w zajęciach z dziećmi

Większość nas pamięta zabawę z woreczkami z dzieciństwa. Mogłoby się wydawać, że teraz, gdy na rynku znaleźć można ogromne ilości nowoczesnych, niezwykle atrakcyjnych zabawek, woreczki z obciążeniem odejdą w zapomnienie. Nic bardziej mylnego – rzeczywistość przedstawia się zupełnie inaczej.

Zanim kupisz woreczki sensoryczne

Nie da się ukryć, że woreczki sensoryczne prezentują się bardzo niepozornie – ot trochę wypełnienia zamkniętego w materiale. W rzeczywistości jednak fachowe produkty tego typu są wykonane naprawdę starannie i z wykorzystaniem profesjonalnego wypełnienia. Oprócz tego duży nacisk kładzie się także na wybór materiału wierzchniego. Powinien być przyjemny dla skóry, nie powodować podrażnień i dobrze znosić ewentualne zabiegi pielęgnacyjne. Zdecydowanie więc warto swoje kroki skierować do godnego zaufania miejsca. Dopiero wtedy zyskamy pewność, że wyrób będzie odpowiedni do zastosowania w zajęciach z dziećmi.

Wykorzystanie woreczków sensorycznych

Zastosowań takich produktów jest bez liku. Ich prostota pozwala na pobudzenie kreatywności dzieci. Można z nich tworzyć dowolne konstrukcje i kształty. Tylko wyobraźnia nas tu ogranicza. Woreczki sensoryczne są więc niezwykle plastyczną zabawką.

Na rynku dostępne są różnorodne warianty kolorystyczne woreczków, co oznacza, że z ich pomocą możemy dzielić dzieci na drużyny czy uczyć się kolorów. Oprócz tego woreczki będą idealne do:

  1. podrzucania
  2. zgniatania
  3. trafiania do celu
  4. przenoszenia ciężaru

Warto jednak wiedzieć, że takie wyroby to coś więcej niż tylko zabawa.

Zastosowanie woreczków w terapii sensorycznej

Wyroby tego typu mogą dostarczać wielu wrażeń i pobudzać zmysły. Woreczki nierzadko wykonuje się z tkanin o różnych fakturach. Podczas dotykania woreczków sensorycznych odczujemy też różnicę w poszczególnych wypełnieniach. Podczas terapii ważne będzie też to, że odpowiednio dobrany wyrób może zapewniać wiele wrażeń wzrokowych. W rezultacie woreczki mają ogromne znaczenie podczas pracy dziecka z terapeutą.

Postaw na wsparcie rozwoju dziecka

Nie potrzeba skomplikowanych, drogich zabawek, by zapewnić dziecku moc rozrywki i jednocześnie zadbać o jego rozwój. Wystarczy niewielki woreczek sensoryczny i trochę fantazji, by sprawić malcowi radość, a czasem nawet zaplanować profesjonalne zajęcia terapeutyczne. Oczywiście to wszystko będzie możliwe, tylko jeśli zdecydujemy się na zakup bezpiecznych rozwiązań – bez ostrych szwów czy skłonności do przetarć. Jednym z miejsc, gdzie znajdziemy takie woreczki sensoryczne, jak też i inne produkty (kołdry, pledy i poduszki obciążeniowe) jest Sensoric.

About The Author