Psychoterapia indywidualna – na czym polega?

Psychoterapia indywidualna to cykl spotkań psychoterapeuty z pacjentem. W trakcie ich trwania specjalista bądź specjalistka może skupić się konkretnie na jednej osobie, tworząc jej przestrzeń do swobodnego dzielenia się przemyśleniami i uczuciami. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że psychoterapia indywidualna może obejmować różne metody pracy z pacjentem lub pacjentką. Różne mogą być także cele takich spotkań.

Jak wygląda psychoterapia indywidualna?

Terapeuta i terapeutka, w zależności od tego, w jakim nurcie przeprowadzana jest terapia, może zaproponować nam określone zadania, doświadczenia oraz realizować inne celowe działania w postaci pytań i komentarzy. Poradnia psychologiczna we Wrocławiu jest miejscem, które odwiedzają np. osoby, chcące odzyskać równowagę psychiczną. Dobry psycholog terapeuta wesprzeć może nas zarówno w chwilowych kryzysach, jak i w radzeniu sobie z konkretnymi chorobami czy zaburzeniami.

Nie trzeba mieć jednak diagnozy od psychiatry, by czerpać korzyści, jakie daje psychoterapia indywidualna. W gabinecie możemy też lepiej poznać siebie, zrobić ważny krok w kierunku rozwoju osobistego lub przepracować problemy (współczesne lub z przeszłości), które na co dzień nas męczą. Poradnia psychologiczna jest warta odwiedzenia także wtedy, gdy mamy trudności z motywacją czy samooceną.

Psychoterapia we Wrocławiu – znajdź miejsce, w którym poczujesz się bezpiecznie i pewnie

Dobry psycholog terapeuta z Wrocławia, dzięki swojemu doświadczeniu, jest w stanie panować nad strukturą takich spotkań. Eksperci spełniający wymagania Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego:

  • przeszli własną terapię;
  • mają na swoim koncie staż kliniczny;
  • pracowali pod superwizją.

Poradnia zdrowia psychicznego to miejsce, które odwiedzamy nie tylko dla doświadczenia i wykształcenia, jakie przedstawia dobry psycholog terapeuta z Wrocławia. To niesamowicie ważne, żebyśmy w gabinecie czuli się komfortowo. Oczywiście podczas całego procesu mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy będziemy czuli silne, czasem trudne emocje. Odpowiednia osoba sprawi jednak, że będziemy z zaufaniem podchodzili do jej metod, bez obaw o krytykę czy o krzywdzącą ocenę.

Co, jeśli nie psychoterapia indywidualna? Kilka słów o terapii grupowej

Takie ośrodki jak poradnia zdrowia psychicznego, czasami prowadzą również terapię grupową. Spotkania odbywają się w grupie, a przewodzić jej może terapeuta/terapeutka lub para takich osób. Terapia grupowa, tak jak terapia indywidualna, może przebiegać w różnych nurtach i modelach.

Kiedy pojawiają się efekty?

Wiele osób zastanawia się także nad tym, ile czasu trwa psychoterapia indywidualna. Ta kwestia najczęściej zależy od konkretnych potrzeb pacjenta. Czasem można spotkać się z podziałem psychoterapii na krótkoterminową, średnioterminową i długoterminową.

W pierwszym wariancie spotkania kontynuuje się do sześciu miesięcy. To dobra opcja dla osób, które potrzebują doraźnego wsparcia w takich wymagających sytuacjach jak zmiany życiowe czy dokonywanie ważnych wyborów. Średnioterminowa psychoterapia trwa od 6 miesięcy do roku. Z kolei o psychoterapii długoterminowej możemy mówić, gdy relacja z takim ekspertem, jak terapeuta, trwa nawet kilka lat.

Każda współpraca układa się inaczej, w innym czasie można też zauważyć postępy. Nie należy traktować tego typu spotkań jako wyścigu. Indywidualne, dobrze dopasowane tempo przynosi najlepsze sukcesy. Jeśli zależy nam na poznaniu przybliżonych ram czasowych, skonsultujmy się bezpośrednio z naszym terapeutą lub terapeutką.

About The Author

Reply