Diagnoza autyzmu – kiedy udać się do specjalisty ze swoim dzieckiem?

Obserwowanie rozwoju swojego dziecka to jedyna w swoim rodzaju przygoda. Może się zdarzyć, że z czasem zauważamy pewne niepokojące zachowania. Które z nich mogą wiązać się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu? Dziś skupiamy się na kwestii diagnozy. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.

Kiedy warto pomyśleć o takiej sprawie jak diagnostyka spektrum autyzmu w Warszawie?

Na początku warto zaznaczyć, że diagnozę może przeprowadzić jedynie specjalista. Jako rodzic możemy podejrzewać niektóre rzeczy, obserwować i analizować zachowania malca. Nadal jednak tylko wykwalifikowana osoba, mająca doświadczenie na takim polu jak diagnoza spektrum autyzmu może zaproponować nam konkretne rozwiązania.

Jeśli chodzi o zaburzenia tego typu to świadczyć mogą o nich takie zachowania jak:

  1. unikanie wzroku;
  2. chęć odseparowania się od rówieśników;
  3. zwiększona wrażliwość na bodźce;
  4. kiwanie się, kręcenie się w kółko;
  5. brak reakcji na ból.

To tylko przykłady, bo u dzieci mogą występować zaburzenia w sferze komunikacji, podtrzymywania rozmowy czy zaburzenia zachowania.

Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci Warszawa – jak wygląda?

Aby sprawdzić, czy dziecko ma to zaburzenie, specjaliści organizują specjalne obserwacje. Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziecka w Warszawie wiąże się więc z obserwowaniem, jak wygląda kontakt malca z opiekunami. Eksperci bazują również na sprawdzonych, przebadanych testach. Tu również kluczowa staje się obserwacja malca.

W kolejnych etapach diagnoza autyzmu w Warszawie rodzice wypełniają specjalne ankiety, odpowiadają na pytania dotyczące zachowania dziecka, jego rozwoju od najwcześniejszych lat, wyzwaniach, z jakimi boryka się malec a także problemach sfery zdrowotnej. Jak widać więc diagnoza składa się z szeregu badań, stosowania wielu różnych narzędzi oraz współpracy z dziecka i rodziców z terapeutą. Profesjonalny proces diagnostyczny oferuje m.in. domasa.pl

About The Author

Reply