Badanie rezonansem magnetycznym – wskazania i charakterystyka badania

Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe stało się przeprowadzenie kompleksowych badań diagnostycznych, które w precyzyjny sposób pozwalają wykrywać różnorodne choroby i urazy. Jednym z takich rozwiązań jest badanie rezonansem magnetycznym.

Co musisz wiedzieć o badaniu?

Z pomocą specjalnej aparatury, wykorzystania silnego pola magnetycznego oraz właściwości atomów wodoru obecnych w ludzkim organizmie możliwe jest obserwowanie tkanek w całym organizmie. Aby zyskać lepszy wgląd specjalista może zalecić podanie kontrastu. Wcześniej konieczne jest jednak zbadanie kreatyniny z krwi. W przypadku podania kontrastu konieczne jest pozostanie w placówce przez kilkadziesiąt minut w celu obserwacji.

Osoby podczas badania przeważnie nie skarżą się na żadne niedogodności. Czasem jednak mogą pojawić się nudności, czy bóle głowy, ale są to rzadkie przypadki. W profesjonalnym ośrodku eksperci powiadomią nas o wszelkich przeciwwskazaniach, ewentualnych skutkach ubocznych oraz rozwieją wszelkie wątpliwości, jakie pacjent może mieć w związku ze zbliżającym się badaniem.

Czy badaniu można poddawać dzieci

Rezonans magnetyczny jest bezpieczny, toteż można wykonać je u dzieci, o ile oczywiście procesem zajmuje się przeszkolony personel. Badanie u dzieci i dorosłych wykonamy m.in. w rezonanstarnow.pl. W przypadku młodszych osób utrzymanie ciała w bezruchu może być niemożliwe. To dlatego podczas badania dzieci korzysta się z pomocy anestezjologa, który podaje pacjentowi środek wprowadzający w sen. W ten sposób można spokojnie wykonać proces. Warto zdawać sobie sprawę, że w takiej sytuacji dziecko musi zostać po wizycie przez parę godzin na obserwacji.

Kiedy należy wykonać badanie rezonansem magnetycznym

Owe wskazania można mnożyć, bo możliwość dokładnego obserwowania struktur anatomicznych jest kluczowa dla rozpoznania i leczenia wielu chorób. Do wskazań do wykonania badania rezonansem magnetycznym zaliczymy m.in. choroby otępienne, nowotwory mózgu czy schorzenia płuc. Na liście wskazań obecne są także kontuzje tkanek miękkich oraz różnorodne guzy narządów wewnętrznych (nie tylko nowotworowe). Bywa też, że na badanie kierowane są osoby, u których podejrzewane są choroby rdzenia kręgowego oraz choroby serca.

Jak widać zakres wskazań jest bardzo szeroki. Z tego powodu badanie zlecać mogą specjaliści różnych specjalności. Przykładowo gdy schorzenia dotyczą mózgu, rdzenia czy chorób naczyniowych na badanie kieruje neurolog. Zlecić może je też:

  • kardiolog;
  • ortopeda;
  • okulista;
  • laryngolog;
  • endokrynolog;
  • urolog;
  • ginekolog;
  • internista.

Jak długo czeka się na wyniki?

Nowoczesne placówki oferują krótki termin oczekiwania na wyniki. Na kompletną dokumentację składa się opis wykonany przez specjalistę oraz płyta z obrazem MR. Niektóre miejsca oferują także możliwość elektronicznego odbioru wyników.

About The Author

Reply