Nieznana nazwa może zaskoczyć nawet te osoby, które uważają, że dość dobrze orientują się w danej dziedzinie. W efekcie wśród klientów firmy MebleJeziorny nierzadko zdarzają się osoby, które mimo doświadczenia w aranżowaniu wnętrz, nie spotkały się z pojęciem serwantka. Co to dokładnie ono oznacza i jak można wykorzystać ten element wyposażenia?
Czym jest serwantka?
Chociaż serwantka może brzmieć dość obco, większość z nas spotkała się z tym meblem lub jakąś wariacją na jego temat przynajmniej raz w życiu. Raczej z łatwością we wspomnieniach z czasów dzieciństwa odnajdziemy różnorodne przeszklone szafki, które eksponowały atrakcyjne elementy zastawy. Być może wśród takich mebli znajdowała się również serwantka. Od zwykłego przeszklonego regału czy kredensu różni ją to, że otoczona jest szkłem aż z trzech stron. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że takie wyposażenie w większym stopniu jest witryną, niż po prostu meblem służącym do przechowywania. Z pomocą takiej konstrukcji możemy wyeksponować dany przedmiot i podziwiać go z różnych stron.
Co przechowuje się w serwantce?
Nazwa serwantka wywodzi się z języka francuskiego – pochodzi od słowa servante, które oznacza zastawę stołową. Z nazwy można więc z łatwością odczytać funkcję tego mebla.
W serwantce można przechowywać np.:
- srebra;
- porcelanę;
- różnorodne wyposażenie z ozdobnego szkła;
- inne elementy zastawy stołowej.
Serwantka nie zawsze przypominała mebel, z którym spotkamy się teraz. Nazwą servante określało się bowiem nie wolnostojącą przeszkloną szafkę, a niewielkich rozmiarów stoliczek, wykorzystywany do odkładania potraw. Z czasem zmieniła nieco swój charakter i zaczęła łączyć w sobie funkcję kredensu i witryny.
W jakim pomieszczeniu można wykorzystać serwantkę?
Serwantka, ze względu na swoje wykorzystanie, doskonale nada się do kuchni i jadalni. Taki mebel nie tylko zabezpieczy przed kurzem ulubione elementy zastawy, ale też będzie stanowił stylową ozdobę pomieszczenia. Serwantka wcale nie musi być wykorzystana jedynie do przechowywania naczyń, ozdobnych sztućców i innych artykułów związanych z serwowaniem dań.
Na serwantki możemy zdecydować się również wtedy, gdy poszukujemy intrygującego akcentu, wzbogacającego salon lub gabinet. Na półeczkach mebla w takich przypadkach umieszcza się np. elementy różnorodnych kolekcji, czyli w skrócie wszystko to, co uważamy za cenne, co chcemy zabezpieczyć, i czym jednocześnie chcemy się pochwalić.
Chociaż serwantka ma długą historię, nierzadko taki mebel wykorzystuje się również w nowoczesnych aranżacjach. Przykładem są np. serwantki nawiązujące do stylu skandynawskiego. Największe piękno i szlachetność tego mebla wybrzmiewa jednak w nieco bardziej klasycznym wystroju i to właśnie fani i fanki takich wnętrz najczęściej decydują się na zakup serwantki.