Jak właściwie ocieplić dom? Przeważnie planując takie przedsięwzięcie, dysponujemy ograniczonym budżetem. Wyzwaniem jest więc znalezienie najlepszego dostępnego wariantu w ramach ograniczeń, które nakłada na nas cena. Zanim jednak zaczniemy porównywać poszczególne dostępne rodzaje płyt styropianowych, wykorzystywanych do ocieplenia domu, przyjrzyjmy się bliżej technologiom, które w nich zastosowano.
Płyty styropianowe EPS, XPS i płyty PIR – czym różnią się od siebie te materiały?
Różnica zaznacza się już w sposobie produkcji tych tworzyw. W pierwszych dwóch wyrobach bazę stanowi granulat. W wariancie XPS jest on spieniany w specjalnie dostosowanych formach. Ma zbitą, jednorodną konstrukcję, co pozytywnie wpływa na jego parametry termoizolacyjne oraz wodoodporność. Pod tymi dwoma względami EPS zazwyczaj prezentuje się gorzej. Taki styropian powstaje w wielkich formach i przy użyciu innej technologii niż w przypadku bardziej zaawansowanego wariantu XPS. W efekcie EPS charakteryzuje się widocznie porowatą strukturą.
PIR natomiast to materiał o wysokiej wytrzymałości, powstały z poliuretanu, a dokładniej z jego odmiany, zwanej polizocyjanuranem. To zdecydowanie najbardziej kosztowne rozwiązanie spośród wszystkich tu wymienionych. Płyty PIR są lekkie, odporne na działanie drobnoustrojów i na działanie ognia.
Ocieplanie domu styropianem – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Z najbardziej zaawansowaną technologią mamy do czynienia w płytach PIR. Współczynnik przenikania ciepła przyjmuje w tym przypadku szczególnie atrakcyjne wartości, co sprawia, że warstwa izolacyjna może być stosunkowo cienka i jednocześnie doskonale spełniać swoją funkcję. Później sytuuje się XPS, a na końcu EPS. Na stronach dystrybutorów materiałów izolacyjnych (m.in. na stronie firmy Styrnet), odnajdziemy precyzyjne parametry produktów stosowanych do ocieplania domu styropianem. Porównując poszczególne warianty, zwróćmy uwagę na:
- współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda)
- grubość styropianu
Na tej podstawie można wyliczyć parametr U, podawany przez producentów, a więc współczynnik przenikania ciepła (U). Przy zapoznawaniu się ze styropianami EPS, XPS i płytami PIR dobrze będzie sprawdzić, w jakim stopniu różnią się parametry U i m.in. w oparciu o to podjąć decyzję zakupową, która się nam opłaci.
Źródło: https://styrnet.pl/