Pozbycie się zużytych opon musi zachodzić zgodnie z prawem, niezależnie od tego, jaką ilością takich odpadów dysponujemy. Bezwzględnie zakazane jest palenie opon w instalacjach, które nie są do tego przystosowane. W grę w żadnym wypadku nie mogą więc wchodzić ogniska czy piece domowe.
Czy jako przedsiębiorca musisz martwić się o odzysk i recykling opon używanych?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przyjrzeć się przepisom. Zgodnie z nimi organizacja odzysku jest obowiązkiem podmiotów, które:
- produkują takie odpady poużytkowe;
- zajmują się ich importem lub wewnątrzwspólnotowym nabyciem.
Należy zdawać sobie sprawę, że obowiązują konkretne procentowe poziomy recyklingu. Zależą od tego, jakie opony chcemy poddać procesowi. Wyróżnia się m.in. nowe opony pneumatyczne z gumy, opony używane, opony bieżnikowane. Organizacja odzysku musi więc przebiegać w taki sposób, by ściśle realizować te wymagania. Samodzielnie zaplanowanie przedsięwzięcia może być więc zadaniem, któremu trzeba poświęcić określony czas, i do którego wykonania należy dysponować odpowiednią wiedzą i infrastrukturą.
Organizacja odzysku w Warszawie – jak ten proces przebiega, jeśli zaangażujemy specjalistów?
Takie rozwiązanie ma kilka zalet, które sprawiają, że przedsiębiorstwa chętnie decydują się na zewnętrzną pomoc. Przekazując taki obowiązek jak odzysk i recykling opon używanych, nie musimy śledzić zmieniających się przepisów. Eksperci będą na bieżąco za nas, co daje nam swobodę działania oraz pewność, że sprawą zajmują się osoby z aktualną wiedzą.
Organizacja odzysku to również sposób na uniknięcie nieprzyjemności, z którymi czasem mają do czynienia osoby, samodzielnie wykonujące to zadanie. Nieprzestrzeganie przepisów w tym zakresie oznacza poważne konsekwencje prawne i finansowe. Zdecydowanie warto więc zadbać o to, by recykling opon używanych oraz odzysk opon przebiegał prawidłowo.