Jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych w przedsiębiorstwie?

Jednym z istotnych obowiązków każdego właściciela firmy jest dbałość o bezpieczeństwo danych osobowych w przedsiębiorstwie. Zgodnie z wymogami RODO te wrażliwe dane mają pozostać niedostępne dla podmiotów zewnętrznych. Ich bezpieczeństwo można zapewnić poprzez czynności wykonywane w ramach efektywnej usługi jaką jest audyt ochrony danych osobowych.

Audyt bezpieczeństwa danych osobowych – na czym polega?

Odpowiednia ochrona danych osobowych wymaga przestrzegania przepisów unijnych RODO. Audyt wewnętrzny składa się na szereg czynności, a najistotniejsze z nich to:

  • weryfikacja dokumentów firmowych oraz ich zgodności z obowiązującymi przepisami,
  • analiza zabezpieczeń ochrony danych osobowych,
  • analiza legalności przesyłania i przetwarzania wrażliwych danych,
  • weryfikacja wiedzy przełożonych oraz ich pracowników w zakresie ochrony danych osobowych.

Audyt danych osobowych to usługa, którą warto zlecić doświadczonym specjalistom. Jest to wygodne rozwiązanie umożliwiające skupienie się na rozwijaniu swojego biznesu.

Audyt danych osobowych – dlaczego warto?

Wewnętrzny audyt danych osobowych to proces, które wykonanie niesie ze sobą szereg korzyści. Najważniejszą z nich jest weryfikacja prawidłowości działania środków stosowanych w celu zabezpieczania wrażliwych danych. Muszą to być procedury zgodne z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych. Ich nieprawidłowość może skutkować poważnymi obciążeniami finansowymi dla przedsiębiorców. Opisywany rodzaj audytu pozwala na wskazanie słabszych stron stosowanej ochrony i przeanalizowanie zabezpieczeń stosowanych w systemach informatycznych. Ponadto umożliwia wprowadzenie zmian skutkujących wzmocnieniem ochrony danych osobowych.

Dzięki przeprowadzaniu regularnych audytów przedsiębiorstwo jest gotowe na ewentualne kontrole ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Takie profilaktyczne podejście redukuje stres związany z tego typu wizytami i daje możliwość spokojnego, w pełni legalnego rozwijania firmy.

About The Author

Reply