Czym są testy penetracyjne systemów IT?

Bezpieczeństwo w sieci to temat, który nie traci na swojej aktualności. Wręcz przeciwnie – aby zająć się tą kwestią odpowiednio, należy być na bieżąco z aktualnymi rozwiązaniami technologicznymi i wykorzystać je na swoją korzyść. Jednym z takich kroków są testy penetracyjne systemów informatycznych.

Jak zapewnić swojej organizacji odpowiednie bezpieczeństwo?

Testy penetracyjne systemów IT, jak sama nazwa sugeruje, dotyczą całych systemów. Warto wiedzieć, że takie metody mogą mieć również inne zastosowanie. Eksperci przeprowadzają m.in.:

  1. testy aplikacji i serwisów internetowych;
  2. testy penetracyjne styku z internetem;
  3. testy penetracyjne sieci wewnętrznej.

Dlaczego testy penetracyjne są potrzebne?

Analiza konfiguracji systemów operacyjnych, testy bezpieczeństwa aplikacji mobilnych i inne testy penetracyjne mają podobny cel – weryfikują, w jakim stopniu dany element infrastruktury jest podatny na ataki. Zamysł jest prosty – jeśli wykryjemy w czas zagrożenie i znajdziemy słabe ogniwo danego systemu czy aplikacji, będziemy mogli naprawić ten błąd. Aby to było możliwe, najpierw trzeba przedstawić czytelne wyniki takich testów.

Testy aplikacji internetowych, analiza konfiguracji systemów operacyjnych i testy penetracyjne systemów IT przynoszą efekt w postaci konkretnych rozwiązań i środków zaradczych, mających zmniejszyć lub całkowicie zniwelować podatność systemu na zagrożenia.

Kto zajmuje się testami penetracyjnymi?

To zadanie dobrze będzie powierzyć specjalistom, którzy mają doświadczenie w monitorowaniu poziomu bezpieczeństwa i wiedzą, jak uchronić swoich klientów przed szkodami o charakterze wizerunkowym i finansowym. Dzięki swojej wiedzy mogą stworzyć przejrzysty raport, w którym dokładnie wypunktowane są wszystkie słabości.

Warto takie zadanie zlecić zewnętrznym ekspertom, którzy są wykwalifikowani konkretnie w szukaniu luk w zabezpieczeniu. Doświadczenie jest tutaj niezwykle ważne, bo drastycznie zwiększa szanse na to, że każdy problem zostanie wykryty. Taką usługę oferuje m.in. firma iSecure.

About The Author

Reply