Wycena nieruchomości – wycena mieszkania – do czego jest potrzebna?

Zastanawiasz się, czy potrzebujesz fachowego wsparcia w wycenie mieszkania? Sprawdź, kiedy warto nawiązać współpracę z ekspertem i zlecić mu takie zadanie.

Czym jest fachowa wycena mieszkania?

Profesjonalna wycena nieruchomości to usługa polegająca na określeniu wartości nieruchomości. Takich działań podejmuje się rzeczoznawca majątkowy, a więc osoba dysponująca odpowiednimi uprawnieniami. Na początku ustalany jest przedmiot wyceny i podpisana zostanie umowa. Następnie ekspert zajmuje się kompletowaniem dokumentacji, dzięki którym będzie mógł przeprowadzić wycenę. Aby zapewnić klientowi rzetelne informacje, rzeczoznawca musi przeanalizować wiele parametrów. Są to czynniki, mające wpływ na to, jak atrakcyjne jest mieszkanie, i ile jest warte. Można do nich zaliczyć np.

  • lokalizację;
  • stan prawny;
  • kubaturę;
  • stan techniczny;
  • liczbę kondygnacji;
  • aktualną cenę rynkową.

Kiedy wycena nieruchomości jest potrzebna?

Istnieje wiele sytuacji, gdy warto skorzystać z takiej opcji. Wycena mieszkania będzie przydatna, gdy zależy nam na podziale majątku. Wymagana jest także wtedy, gdy ubiegamy się o kredyt hipoteczny – bank wymaga takiej informacji. Bez niej nie byłby w stanie określić wartości zabezpieczenia. Do specjalisty zgłaszają się także osoby, ubiegające się o odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości. Wycenę przeprowadza się także wtedy, gdy ma nastąpić sądowy podział spadku.

Komu zlecić wycenę nieruchomości

Oprócz odpowiednich uprawnień taki usługodawca powinien także być w stanie przedstawić nam przejrzysty cennik. Wiele osób, które nawiązuje z nim współpracę, pierwszy raz w życiu zamawia wycenę mieszkania. Warto więc, by ekspert, z którym współpracujemy, był gotowy odpowiedzieć na nasze pytania i wyjaśnić cały proces. W taki transparentny i profesjonalny sposób działa m.in. firma wycenypodwymiar.pl.

About The Author

Reply