Protetyka, czyli jak przywrócić piękny uśmiech?

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który zajmuje się uzupełnianiem wyglądu zębów oraz odtwarzaniem zgryzu. Protetyk na co dzień podejmuje więc czynności, mające na celu odbudowę straconych tkanek uzębienia oraz brakujących zębów.

Protetyka stała – na czym polega i kiedy jest wskazana?

Stałe rozwiązanie protetyczne oznaczają, że uzupełnienie jest niewyciągalne. Z rozwiązań protetyki stałej korzysta się w przypadku złamania zęba lub w sytuacji, gdy ząb został zniszczony przez próchnicę.

Protetyka stała oferuje dziś bardzo wiele, a specjaliści są w stanie odtworzyć nienaganny uśmiech nawet w sytuacji, gdy doszło do zaawansowanego zniszczenia korony zęba. W takiej sytuacji protetyk może zalecić wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego.

Protetyka

Licówka – czyli jak protetyka stała może w nieinwazyjny sposób poprawić wygląd zębów

Licówkę mają formę cienkich płatków wykonanych z porcelany. Ich kształt i kolor pozwalają skorygować wady prawdziwego zęba, co od razu poprawia to, jak prezentuje się uśmiech. Aby efekt był w pełni satysfakcjonujący, specjalista musi działać bardzo precyzyjnie.

Protetyka ruchoma – ważne informacje

Z takich rozwiązań możemy skorzystać, gdy w naszym uśmiechu pojawiły się duże braki zębowe. Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja jest ruchoma, co oznacza, że pacjent bądź pacjentka będzie mógł/mogła ją samodzielnie zakładać i zdejmować. Protetyk, w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, proponuje:

  • protezy całkowite
  • protezy częściowe (w tej grupie znajdziemy rozwiązania szkieletowe i akrylowe).

Nowoczesna protetyka – co oferuje

Dzięki nowoczesnym technologiom, specjaliści są w stanie zapewnić swoim pacjentom kompletny i naturalnie wyglądający uśmiech. Pamiętajmy jednak, żeby nie zwlekać z odtworzeniem zębów, bo jeśli ubytek utrzymuje się bardzo długo, może dojść do stopniowego zaniku kości.

About The Author

Reply