Pogrzeb katolicki a świecki – jakie są różnice

Dla wielu osób domyślnym obrządkiem pogrzebowym jest ten katolicki. Warto wiedzieć, że chociaż nadal Polacy dość często wybierają tę opcję, mamy możliwość skorzystania również z innego wariantu. Mowa o pogrzebie świeckim. Czym różnią się takie usługi pogrzebowe?

Pogrzeb katolicki

Organizacja pogrzebu katolickiego jest silnie zrytualizowana, co oznacza, że cały proces przebiega według z góry określonych zasad (precyzuje je prawo kanoniczne). W tym przypadku nie możemy więc liczyć na indywidualne traktowanie i należy się podporządkować tradycjom wiary chrześcijańskiej. Pogrzeb przeprowadzany jest przez księdza. Zazwyczaj wybierany jest przez parafię i nie mamy wpływu na jego zmianę. Cała uroczystość ma charakter modlitewny. Zazwyczaj możemy wymienić takie etapy, jak:

1. przeniesienie trumny do świątyni i odprawienie mszy
2. odprowadzenie na cmentarz.

Taki typ uroczystości budzi zdecydowanie mniej pytań niż pogrzeb świecki, bo z uwagi na popularność katolicyzmu w Polsce, większość osób brała udział w takiej ceremonii.

Jak przebiega pogrzeb świecki?

Różnice widać już na samym początku. Organizacja pogrzebu oraz usługi pogrzebowe
dopasowane są do oczekiwań rodziny. Ceremonia może wyglądać tak, jak sobie tego zażyczymy.

Przeważnie zmarły chowany jest na cmentarzu komunalnym. Wcześniej odbywa się uroczystość, prowadzona przez mistrza ceremonii. Domy pogrzebowe współpracują z takimi specjalistami. Aby spotkanie było niepowtarzalne i skupiało się konkretnie na zmarłej osobie, mistrz ceremonii konsultuje się z rodziną, aby opracować mowę pogrzebową oraz zaplanować inne elementy scenariusza. Świeckie usługi pogrzebowe mają więc często dużo bardziej intymny charakter; możliwe jest np. dzielenie się wspomnieniami o zmarłej osobie i wyświetlanie zdjęć.

Profesjonalny dom pogrzebowy proponuje swoim klientom możliwość organizacji i ceremonii świeckiej, i ceremonii katolickiej.

About The Author

Reply