Po czym można rozpoznać, że amortyzatory są zużyte?

Nawet kierowca, który doskonale dba o swoje auto, nie może zapobiec temu, że po jakimś czasie poszczególne podzespoły się zużyją. Sztuką jest dostatecznie szybkie wykrycie, że coś jest nie tak i zażegnanie problemu, zanim doprowadzi on do poważnych zmian.

Dbanie o amortyzatory

Dzięki amortyzatorom możemy cieszyć się komfortem jazdy, ale to tylko niektóre z ich funkcji. Najważniejsze znaczenie ma w tym przypadku bezpieczeństwo na drodze. Sprawnie działające amortyzatory dają kierowcy kontrolę nad pojazdem oraz zapewniają odpowiednią przyczepność do podłoża. Bez zadbanych amortyzatorów zwiększa się długość drogi hamowania auta, co może być niezwykle groźne i prowadzić do niebezpiecznych wypadków. Nie ma więc wątpliwości – ten podzespół należy traktować ze szczególną uwagą i pilnie obserwować, w jakiej kondycji się znajduje.

Amortyzatory samochodowe

Objawy zużytych amortyzatorów

Do najważniejszych objawów, które powinny nas zaniepokoić, można zaliczyć:

  • zbytnie kołysanie się nadwozia;
  • trudności z utrzymywaniem określonego kierunku jazdy;
  • widoczne gołym okiem nierównomierne zużycie opon;
  • wydłużona droga hamowania;
  • pochylanie się/nurkowanie przodu samochodu przy hamowaniu;
  • podskakiwanie kół na drodze z dużymi nierównościami;

Kilka słów o żywotności i przeglądach amortyzatorów

Zgodnie z szacunkami, żywotność amortyzatorów sięga 60-80 tys. km. Te wartości zależą od tego, po jakich drogach się poruszamy – im teren jest bardziej wymagający, tym ta wartość będzie mniejsza. Nie zapominajmy, że do wizyty w warsztacie nie powinny nas skłaniać jedynie wcześniej wspomniane niepokojące objawy. W takich miejscach jak Warsztat Sergiej Paszyński w Świnoujściu możemy przeprowadzać regularne przeglądy, weryfikujące aktualny stan zużycia amortyzatorów. Odpowiednio wyposażeni usługodawcy są w stanie przeprowadzić profesjonalne badanie amortyzatorów, które wykaże, czy w obrębie tego podzespołu występują jakiekolwiek problemy.

 

Źródło: https://warsztat-swinoujscie.pl/

About The Author

Reply