Piła stołowa do cięcia drewna

Piła stołowa jest to narzędzie używane do cięcia, przeważnie drewna. Stołowa pilarka tarczowa jest różnie nazywa w zależności od regionu. W centralnej Polsce nazywa się ją krajzega. Trajzega natomiast głównie w województwie łódzkim i świętokrzyskim. Bez względu na nazwę, to samo urządzenie może być również używane do cięcia betonu lub płytek.

Piła stołowa i jej zastosowanie

Generalnie, piła stołowa jest to podstawowe urządzenie wykorzystywane w budownictwie. Piła, która tnie, ma kształt tarczy zębatej. Piła stołowa składa się zawsze z podstawy, do której zamocowany jest blat wykonany ze stali bądź aluminium. Do blatu przymocowany jest również wałek z piłą tarczową. Wałek napędzany jest paskiem klinowym, który z kolei napędza silnik, przeważnie zamocowany w dolnej części konstrukcji. Taka piła posiada porządną konstrukcję, która zapewnia jej długą żywotność i odporność na czynniki zewnętrzne.

Konstrukcja klasycznej piły stołowej

Warto wiedzieć, że budowa i konstrukcja piły stołowej jest dość prosta, dlatego wiele osób decyduje się na wykonanie jej w domowych warunkach. Takie piły zbudowane w domowym warunkach, często nie posiadają żadnych osłon, ani innych zabezpieczeń. Taki fakt jest częstą przyczyną wypadków, z tego powodu nie poleca się wykonywać tego urządzenia samodzielnie. Profesjonalna piła stołowa, zakupiona, posiada wszelkie potrzebne osłony. Za system prowadzenia piły odpowiada szyna, która im bardziej precyzyjna tym cała maszyna jest droższa. Te droższe modele posiadają regulacje wysokości i pochylenia. Te czynniki znacznie ułatwiają pracę każdemu budowlańcowi.

Piła stołowa jako podstawowe narzędzie budowlańca

Za pomocą piły stołowej można dokonać cięcia drewna na przykład do kominka, na opał. Taka piła również przydaje się w celu wykonania mebli drewnianych czy innych elementów, krzeseł, szafy czy szafek i półek. Dzięki niej można dosyć precyzyjnie dokonać cięcia. Taka piła stołowa może być wyposażona w standardzie w dodatkowe funkcje, na przykład w heblarkę.

About The Author

Reply