Prawie każdy z nas spotkał się z sytuacją, gdy firma kurierska uszkodziła paczkę. Niestety, szanse na pozytywne rozpatrzenie reklamacji są zwykle bardzo niskie – firmy skutecznie unikają wypłacania odszkodowań, zasłaniając się swoimi regulaminami. Dlatego właśnie lepiej zapobiegać uszkodzeniom towaru w transporcie, niż później tracić czas na bezowocne próby uzyskania zadośćuczynienia. Powszechnym i bardzo skutecznym sposobem zabezpieczania wartościowych ładunków paletowych są kątowniki tekturowe.
Czym jest kątownik tekturowy i jak się go stosuje?
Kątowniki kartonowe to akcesoria do przygotowywania palet do transportu. Są wykonane z kilku warstw wysokogatunkowego kartonu, który poddawany jest prasowaniu i formowaniu z użyciem wysokiego ciśnienia. Produktem finalnym jest kątownik kartonowy o bardzo dobrych parametrach, wysokiej wytrzymałości i odporności na wilgoć. Warto zwrócić szczególną uwagę na kątowniki papierowe, których właściwości są uważane za jedne z lepszych na rynku.
Za pomocą kątowników zabezpiecza się brzegi i naroża towarów przed wysyłką paletową. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane przy wysyłce wartościowych, a zarazem wrażliwych materiałów – np. mebli z płyty MDF, które bardzo często ulegają uszkodzeniom w transporcie, a potencjalna naprawa szkód jest niestety kosztowna.
Kątowniki do palet i ich rodzaje
Kupując narożniki papierowe do firmy, warto zapoznać się z ich typami:
- kątownik standardowy – o równym brzegu, występuje w różnych kolorach oraz wykończeniach kartonu
- kątownik tekturowy z taśmą – dobry wybór dla osób mniej doświadczonych w stosowaniu tego typu akcesoriów, dzięki niemu bardzo łatwo można zabezpieczyć wrażliwe krawędzie
- kątownik tekturowy nacinany – polecany zwłaszcza, jeśli pakowany towar ma nieregularne kształty. To rozwiązanie sprawdza się doskonale przy zabezpieczaniu produktów o cylindrycznym lub walcowatym kształcie
- kątownik tekturowy nierównoramienny – bardzo podobny do standardowych narożników – różni się jedynie tym, że jego skrzydełka mają różne wymiary.
Kartonowe akcesoria zabezpieczające ładunek nie są drogie, a mogą uratować niejedną transakcję. Chcąc zmniejszyć ilość uszkodzeń w transporcie, zdecydowanie warto zainwestować w to sprawdzone i niezwykle funkcjonalne rozwiązanie.