Kaski ochronne – co oznacza kolor kasku?

Na osoby pracujące na budowie czyhają różnorodne zagrożenia. Podstawowym wyposażeniem, które jest konieczne, aby móc poruszać się po takim terenie, są kaski ochronne. Warto wiedzieć, że ich kolory nie są przypadkowe. Dziś sprawdzamy, co oznaczają.

Kaski ochronne w sklepach BHP i hurtowniach BHP

Zanim przejdziemy do kwestii kolorystycznej, upewnijmy się, że produkt spełnia wymogi związane z określonym stanowiskiem pracy. Profesjonalne sklepy BHP, takie jak np. KAMS z Krakowa, dokładnie precyzują, jakie normy spełnia określony wyrób, do jakiego rodzaju pracy jest dostosowany oraz czy można z niego korzystać również w niskich temperaturach.

Kask ochronny

Znaczenie kolorów kasków ochronnych na budowie

  • kaski białe

Takie kaski noszą osoby, które zajmują na budowie najwyższe stanowiska. W białych kaskach chodzą więc inspektorzy i inspektorki nadzoru budowlanego. Ten kolor wybierają także inżynierowie oraz osoby kierujące budową. Tutaj warto zaznaczyć, że architekci oraz inspektorzy mogą nosić również kaski koloru czarnego.

  • kaski pomarańczowe

W tym przypadku kolor kasku określa tylko jedną specjalność – pomarańczowe kaski przeznaczone są dla geodetów i geodetek. Jeśli więc spotkamy na budowie osobę z takim kaskiem, możemy mieć pewność, że jest ona odpowiedzialna za takie zadania, jak: wykonywanie pomiarów oraz troszczenie się o niezbędną dokumentację.

  • kaski niebieskie

Po kaski niebieskie sięgają osoby, które specjalizują się w pracach przeprowadzanych na wysokościach. Taki kolor przeznaczony jest również dla pracowniczek i pracowników, których działania dotyczą elektryki, obsługi maszyn oraz energetyki.

  • kaski żółte

Przysługują pracowniczkom i pracownikom fizycznym.

  • kaski zielone

Są noszone przez pracowników BHP.

Warto wiedzieć, że czasem na budowie mogą pojawić się osoby w kasku czerwonym. Wybór ostrzegawczej barwy nie jest tu przypadkowy. Czerwony kask oznacza gościa, a więc kogoś spoza budowy, kto akurat odwiedził plac. Oprócz tego czerwone kaski ochronne noszą również praktykanci i praktykantki.

 

Źródło: bhp.kqs.pl

About The Author

Reply