Jak wygląda rozwiązanie spółki cywilnej?

Zastanawiasz się, jak rozwiązać spółkę cywilną krok po kroku? Jeśli zależy Ci na tym, żeby rzetelnie zająć się tą sprawą, rozważ wsparcie profesjonalnej firmy. Najpierw jednak poznaj podstawowe informacje o tym procesie.

Kiedy może nastąpić rozwiązanie spółki cywilnej?

Do rozwiązania spółki cywilnej może dojść w kilku różnych przypadkach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oprócz uzasadnień ujętych w ustawie, we własnej umowie uwzględnić również inne powody. Ale co o tej kwestii mówi aktualnie obowiązujące prawo? Określa ono trzy powody rozwiązania spółki. Jednym z nich jest wyrok sądu. Oprócz tego spółkę rozwiązać można także przez ogłoszenie upadłości (wystarczy, że zrobi to jeden ze wspólników). Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli spółka posiada jedynie dwóch wspólników. Wtedy do rozwiązania dochodzi, jeśli umowę spółki wypowie wierzyciel wspólnika lub sam wspólnik.

Jak rozwiązać spółkę cywilną, czyli najważniejsze informacje, o których musisz wiedzieć

Taki proces dobrze będzie zacząć od spłaty zobowiązań. Może się okazać, że nie da się ich pokryć w inny sposób, niż poprzez spieniężenie majątku spółki. Dopiero gdy zrealizujemy tę czynność, możemy zająć się obowiązkami wobec wspólników. W praktyce oznacza to, że:

  • wspólnicy otrzymują wkłady, które wnieśli do spółki;
  • wspólnicy dzielą się tym, co zostało, po zrealizowaniu wszystkich poprzednich kroków.

rozwiązanie spółki cywilnej

O czym jeszcze pamiętać?

Do zrealizowania wszystkich wcześniejszych kroków będzie nam potrzebna odpowiednia dokumentacja. Tutaj warto zdawać sobie sprawę z tego, że kwestie biurokratyczne są ściśle powiązane z tym, jaką metodą chcemy dokonać podziału majątku. Wiele osób, które chcą zlikwidować spółkę, nie dysponuje wystarczającymi informacjami na ten temat. To dlatego profesjonalna pomoc może znacznie ułatwić cały proces, uchronić nas przed najczęściej popełnianymi błędami i przyspieszyć działania.

About The Author

Reply