Dlaczego warto korzystać z usług notariusza?

Jeśli masz wątpliwości, czym zajmuje się notariusz i w efekcie nie wiesz, czy możesz skorzystać z jego pomocy, zapoznaj się z tym artykułem. Dowiesz się z niego, na czym polega praca notariusza i jakie usługi świadczy.

Kto może zostać notariuszem?

Aby zostać notariuszem, należy ukończyć wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej, odbyć aplikację notarialną, a następnie złożyć egzamin notarialny. Przepisy mówią również o pełnej zdolności do wykonywania czynności prawnych i do pełnego korzystania z praw publicznych. Osoba, która zostaje powołana na notariusza, składa przed Ministrem Sprawiedliwości specjalne ślubowanie, w którym zobowiązuje się do rzetelnego wypełniania obowiązków zgodnie z prawem i sumieniem. Gdy dopełni tych formalności, taka osoba może zdecydować, czy woli być zastępcą notarialnym, czy pełnić funkcję notariusza (w tym drugim przypadku koniecznie będzie złożenie konkretnego wniosku).

Notariusz Mokotów

Co takiego oferuje notariusz z Warszawy?

U notariusza sporządzimy umowę darowizny oraz sporządzimy umowy związane ze zmianą właściciela nieruchomości. Usługi notariusza będą przydatne również w sytuacji, gdy zależy nam na sporządzeniu umów, dotyczących przedłużenia użytkowania wieczystego.

Kancelarie notarialne zajmują się m.in. prawem spadkowym. To właśnie tutaj powinniśmy się zgłosić, jeśli zależy nam na sporządzeniu testamentu. Dlaczego to ważne? Tylko wtedy możemy mieć pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z obowiązującymi przepisami, a wola osoby, której dotyczy testament, jest spełniona.

Notariusz troszczy się również o kwestie powiązane z prawem spadkowym. Do jego zadań należy sporządzanie np.:

  • małżeńskiej umowy majątkowej;
  • umowy alimentacyjnej.

Śródmieście, Ursynów, Mokotów – jakie inne usługi notariusza wybierają osoby ze stolicy?

Notariusz w praktyce może nadać formę aktu notarialnego również innym umowom niż te wspomniane wyżej. Do kancelarii notarialnej udają się osoby, zawierające umowy, dotyczące spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z pomocy notariusza firmy korzystają również w innym zakresie. Mowa np. o czynnościach prawnych między wspólnikami spółek czy o spisywaniu aktu założycielskiego.

About The Author

Reply