Dlaczego warto korzystać z usług notarialnych?

Większość osób chociaż raz w życiu spotka się z notariuszem. Wynika to z faktu, że taki specjalista ma bardzo szeroki zakres kompetencji. Dlaczego warto wiedzieć, jakie działania prowadzi notariusz? W czym dokładnie może nam pomóc? W tym artykule skupiamy się na korzyściach związanych ze współpracą z notariuszem.

Dlaczego warto korzystać z usług notarialnych?

Notariusz – kiedy musimy się do niego zgłosić?

W niektórych sytuacjach nie mamy wyjścia i musimy skorzystać z usług notarialnych. Do takich przypadków możemy zaliczyć sprzedaż lub kupno nieruchomości. Pomoc specjalisty będzie też konieczna, gdy planujemy przekazać darowiznę lub przeprowadzić podział spadku. Notariusz będzie niezbędny również:

  • jeśli chcemy stworzyć akt założycielski uczelni niepublicznej, banku spółdzielczego itp.
  • jeśli potrzebujemy specjalisty, który zajmie się spisaniem protokołu, przechowywaniem pieniędzy lub papierów wartościowych.

Notariusz to zawód zaufania publicznego, dlatego takiemu specjaliście możemy powierzyć sprawy wrażliwe, wymagające rzetelności i solidności.

Korzyści wynikające z wyboru usług kancelarii notarialnej

  • bezpieczeństwo

Decydując się na pomoc notariusza, nie musimy martwić się ryzykiem zagubienia ważnego dokumentu lub ryzykiem jego zniszczenia. To właśnie dlatego tak wiele podmiotów decyduje się przechowywać wcześniej wspomniane papiery wartościowe, pieniądze itp.

  • profesjonalne udzielanie informacji

Obowiązkiem notariusza jest rzetelne poinformowanie wszystkich stron, które zaangażowane są w daną sprawę. Takie informacje są sprawdzone, wynikają z obowiązujących przepisów, toteż możemy mieć pewność, że wszystkie działania przeprowadzane są w sposób zgodny z wymogami prawnymi.

Istotne korzyści wynikają również z możliwości sporządzenia testamentu. Jeśli zadbamy o te kwestie, zabezpieczymy swoich bliskich przed problemami z rozdysponowaniem dóbr. To ważne, żeby w tak ciężkich chwilach osoby obciążone żałobą nie musiały dodatkowo zajmować się skomplikowanymi formalnościami. Sporządzenie testamenty pozwala uchronić bliskich przed taką niewygodną sytuacją.

Jak wybrać specjalistę, z którym nawiążemy współpracę?

W Warszawie i w innych dużych miastach znajdziemy sporo specjalistów, działających w tej branży. Jak więc wybrać notariusza, żeby czuć się pewnie i komfortowo podczas takiej współpracy? Wiele zależy od tego, co traktujemy priorytetowo. Niektórzy klienci kancelarii notarialnych liczą na elastyczność. Niebagatelne znacznie ma również doświadczenie w różnych dziedzinach. Na końcu warto pamiętać, że opłaty notarialne nie są sztywne. Tzw. taksy określają maksymalną stawkę, jaką może otrzymać notariusz. W praktyce oznacza więc to, że jest tu miejsce na ewentualne negocjacje.

About The Author

Reply